L-Carnitine Nedir ?

L-Carnitine Nedir ?

Yağlardan kalıcı olarak kurtulmak için, hem düzgün bir beslenme hem de bunun yanında düzenli bir spor yaşamı gerekir.Bu ikili yağ yakımı ve yağlanmama yolunda çok önemlidir.

Yağlardan doğrudan beslenme yoluyla kurtulmayı çoğu diyetisyen, kardiyolog ve spor bilimci yanlış bulur.Çünkü bu yolla ister istemez vücudumuz, az ya da çok, zarar görür.
Başta sindirim sistemimiz, kan dolaşımımız ve kalp damar sistemlerimiz bu diyetlerden, hele hele ki yanlış uygulanan diyetlerden zedelenir.Bu yüzden diyeti asıl anlamında, yani beslenme biçimi haline getirerek uygulamak ve sporla destekli bir yaşama gitmek en doğrusudur.

Yalnız gerek metabolizma hızlarının farklılıkları, gerekse yaşlılık ve stres gibi bazı faktörler nedeniyle hızlı yağ yakmak çok kişide mümkün olmamakta ve bu durum da zayıflama sürecinde moral bozukluğuna yol açarak vazgeçmiş vaka sayısını arttırmakta=)Bu nedenle yağ yakmanın bazı doğal yardımcılarla desteklenmesi çok gereklidir.Bunların başında da hemen hemen tüm sporcuların bildiği ve yıllardır kullandığı l karnitin geliyor.

L carnitin, süregelmiş araştırmalar sonucunda zararsız olduğu kanıtlanmış, dünyada pek çok üretici tarafından piyasaya sürülen, pahalı olmayan ve ciddi anlamda etkili bir sporcu ürünüdür. Bu ürün, normalde insan ve hayvan hücrelerinde yağ yakımında kullanılmak üzere belirli oranlarda salgılanan bir malzemedir.Bizlere yağ yıkımı esnasında kolaylık sağlar.Hem de bu yolla, daha fazla yağı enerjiye çevirerek yaptığımız antrenmanların daha enerjik geçmesini; yani nisbeten daha kolay antrenmanları sağlar.

L carnitin ürünü, yemiş olduğumuz etlerde ( özellikle haşlanmış koyun etinde bolca) mevcuttur.Ancak alınacak belirli dozajdaki ekstra l karnitin çok yararlı olacaktır.Bunu da etlerden elde ediyorlarmış:)

“L carnitin” aldım, yağlar gider, diye bir mit de yok tabii.L karnitin, bize yağ yıkımı esnasında yardımcı oluyor yalnızca.Yani ille de bu süreci kendimiz başlatycağız.Bu da nasıl mümkündür? Spor yaparken yağ yıkımı ancak 20inci dakikada başlar.Bizler, bu yüzden hem kondüsyon arttırmak, hem kalp damar sistmemize fazla yüklenmeden onu geliştirmek ve hem de yağ yakmak için minimum 30 dakikalık antrenmanlar yapıyoruz.

20 dakikadan sonra yağ yıkımı başlar, diye antrenmanı bırakmak da yanlıştır.Yağlar kendi kendine yanmazlar.Sizin hücrelerinizi çalıştırmanız gerekiyor.Yani ne kadar köfte, o kadar ekmek (böyle miydi yahu?).Benim tavsiyem 40 dakikalık düzenli koşular.

Bu antrenmanları yaparken, kalp ritmimiz hem enerjimizi korumak, hem de düzenli oksijen alımını sağlamak için çok önemli.O yüzden tavsiye edilen formül şudur:Dakikadaki kalp ritminiz 220den yaşınızı çıkarıp, bunu 0.6 ve 0.7 ile çarptığınız aralıkta seyretmelidir.

Yani sözgelimi 21 yaşınızdasınız (benim gibi=), 220-21=119 çıkıyor. 119′u 0.6 ve 0.7 ile çarptığımızda elimize gelen sayılar kalp ritmimizin alt ve üst sınırları olmalıdır.Yani kalp ritmimiz 120 ile 140 arasında iken çok düzgün şekilde yağ yakarız.Burada da l karnitinden yardım alırsak, miktar çok etkin şekilde artar.

Peki l karnitini nasıl kullanmalıyız? Ben sıvı l karnitin alınmasını şiddetle tavsiye ediyorum.Kapsül biçiminde de var.Bu ürünün bir kapağını ya da bir kapsülünü, antrenmandan 30 dakika önce alıyoruz.Tabii siz yine de aldığınız markanın kutusundaki dozajları okuyunuz; zira farklılık olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>